Krize na Ukrajině s sebou přináší obnovení starších konfliktů v postsovětském prostoru. Rusko kvůli své agresi znatelně oslabuje nejen ekonomicky, ale také vojensky, čehož si všímají i v okolních státech. Gruzie, jejíž přibližně čtvrtina území je Ruskem dlouhodobě okupovaná, oznámila záměr uspořádat referendum o tom, zda má země vstoupit do války proti Rusku. Eskalují také nové boje mezi Tádžikistánem a Kyrgyzstánem, státy, které se vzájemně obviňují z ostřelování poblíž společné hranice. Obnovil se rovněž konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem, který si v Náhorním Karabachu od propuknutí nových střetů vyžádal minimálně 100 obětí.
Existuje souvislost mezi válkou na Ukrajině a konflikty v postsovětském prostoru? Co by znamenalo gruzínské vyhlášení války Rusku? Jaký je původ konfliktu mezi Tádžikistánem a Kyrgyzstánem? A jaké role mají jednotliví aktéři v konfliktu o Náhorní Karabach?
Potvrzení řečníci:
Anna Jordanová, spolupracovnice Výzkumného centra AMO, Asociace pro mezinárodní otázky
Tomáš Baranec, vedoucí kavkazského programu think tanku Strategic Analysis
Moderátorem je Jan Havlíček z Institutu pro politiku a společnost.
Akce se bude konat dne 27. září 2022 v čase 16:00-17:00 a sledovat ji můžete prostřednictvím našeho Facebooku a YouTube.