Před 35 lety padly komunistické režimy ve střední a východní Evropě, včetně Československa, což zahájilo hlubokou transformaci politických, ekonomických a společenských systémů v regionu. Česká republika, která vzešla z mírového rozdělení Československa, prošla významnými reformami vedoucími k demokratizaci a integraci do západních struktur. Dahrendorf tvrdil, že změna politického systému může proběhnout za půl roku, zatímco ekonomická a společenská transformace trvají mnohem déle. Fukuyama prohlásil, že s koncem studené války „dějiny skončily“ a liberální demokracie zvítězila jako konečné stádium civilizace.
Jak se dnes díváme na Dahrendorfovy a Fukuyamovy teze v kontextu České republiky? Jak úspěšná byla transformace v České republice ve srovnání s ostatními postkomunistickými státy? Jaký dopad měl pád komunismu na současnou politickou a společenskou situaci v České republice? Proč se podobné režimy udržely v některých asijských zemích, zatímco ve střední a východní Evropě padly?
Naše pozvání přijal profesor Václav Bělohradský, filosof a sociolog.
Interview bude moderovat Irena Krcháková, analytička, Institut pro politiku a společnost.
Interview se uskuteční v úterý 19. listopadu v čase 16:00 – 17:00 hod. a sledovat ho můžete živě na našem Facebookovém a YouTubovém profilu.