Až příliš hluboká politická krize v Jižní Koreji
Jižní Korea, respektive prezident Jun Sok-jol šokoval celý svět, když ve své zemi vyhlásil na začátku prosince stanné právo. Občané tak po dlouhých 40 letech byli opět svědky pokusu ozbrojených sil obsadit parlament a odstranit politickou soutěž. Výjimečný stav nakonec trval pouhých šest hodin. Následky jsou ale pro celou zemi nedozírné. Prezident přišel o svoje pravomoci, čelí obvinění z velezrady a je na něj vydán zatykač. Země se stále více propadá do politické krize, ve které se nachází přes 10 let. V nepřehledné situaci je nakonec těžké rozpoznat, kdo brání demokracii a kdo se chce chopit moci.
Hlavní body analýzy:
- prezident Jun Sok-jol vyhlásil v zemi stanné právo. Opoziční Demokratickou stranu obvinil ze sympatií k totalitní Severní Koreji a protistátní činnosti.
- poslanci a následně i vláda výjimečný stav zrušili. Stanné právo platilo šest hodin. Politická krize však trvá dodnes.
- Jun čelí vážným obviněním a je na něj vydán zatykač. Parlament ho zbavil pravomocí (stejně jako jeho nástupce), v zemi teď „vládne“ ministr financí. O dalším postupu rozhodne ústavní soud.
- navzdory domácím problémům země ujišťuje své partnery – včetně Česka – že investiční projekty budou pokračovat.
Policy brief – Irena Krcháková
Celý text naleznete v PDF pod odkazem níže.
PDF ke stažení