Americké volby: Biden vs. Trump
Americké prezidentské volby se blíží. Skončila první část kampaně a jména kandidátů jsou víceméně jasná. Za republikány to bude Donald Trump a za demokraty Joe Biden. I když oba muže musí ještě potvrdit nominační sjezdy. Exprezident Trump posiluje pozici – vedlo se mu při televizním duelu a nadále vystupuje jako sebevědomý kandidát. Současná hlava státu Joe Biden ale nepřesvědčil voliče o své zdravotní kondici a množí se hlasy volající po jeho nástupci. O situaci ve Spojených státech mluvila Irena Krcháková s analytikem a novinářem serveru Voxpot Matějem Schneiderem.
Prezidentský televizní duel
Prezidentská debata odvysílaná televizní stanicí CNN na konci června byla podle Matěje Schneidera, novináře a analytika serveru Voxpot, pomyslnou hranicí mezi jednotlivými fázemi kampaně. Zatímco skončila ta první primárková, teď začíná ta druhá nominační.
Prezidentská debata nedopadla pro Joea Bidena vůbec dobře. Měl v podstatě jediný úkol: předvést voličům, že není tak starý, jak si o něm někteří myslí. A to se mu podle Schneidera nepovedlo. Od prvního momentu si diváci mohli všimnout, že prezident nevypadá dobře. A místo toho, aby se rozhovor točil taky kolem Trumpa a dalších témat, většina pozornosti se soustředila na to, že Biden často nedokázal ani dokončit větu.
Pro mě bylo překvapení, jak moc staře Biden působí. Ne, že působí staře, ale jak moc.
Kandidáti si od CNN vymohli speciální požadavky – například to, že když mluvil jeden, druhý měl vypnutý mikrofon. A taky celý rozhovor proběhl bez přítomnosti publika. To mohlo paradoxně pomoct právě Trumpovi. Schneider popsal, že exprezident dokáže vystupovat „jako šílenec“ a vypnutý mikrofon ho donutil mírnit se ve svých odpovědích. Stejně tak absence publika: „já myslím, že je to vidět na každém jeho meetingu, hodně poslouchá, jak lidi reagují na ty jeho různé provokativní glosy a mám pocit, že ho to pohání. A když tam najednou ti lidé nejsou, tak je krotší.“
Mě by upřímně řečeno nepřekvapilo, kdyby z toho ti kandidáti vycouvali a ta další debata nebyla.
Další rozhovor je naplánovaný na září. V celé předvolební kampani souhlasili kandidáti pouze se dvěma duely. Schneiderovi by ale dávalo smysl, kdyby z toho nakonec Trump a hlavně Biden vycouvali. Trumpovi by mohlo stačit, aby ustoupil do pozadí a nechal jednoduše Bidena obhajovat svůj věk. Což se mu nedaří. „On má základní problém, že si celá Amerika myslí, že je moc starý. Tak jak to vyřešit. Když bude dávat rozhovory, tak dodává další materiály. Když je dělat nebude a nebude účastnit debat, tak se bude schovávat. Ono to nemá dobré řešení.“
Trump posiluje pozici, Biden naopak ztrácí
Start další fáze kampaně se Bidenovi nepovedl. Zevnitř strany se ozývají hlasy volající po novém kandidátovi. Horší je, že pochyby se objevují taky mezi jednotlivými sponzory. Demokraté by teoreticky mohli vybrat nové jméno do (na) srpnovém nominačním sjezdu. Prezident ale trvá na tom, že odstupovat nehodlá a v listopadu chce porazit Donalda Trumpa.
Paradoxně, když mu lidí říkají, že by se na to měl vykašlat, tak on se v tom víc zaryje.
Schneider uvedl, že v minulosti byl Biden častokrát podceňovaný a možná proto se u něj rozvinula touha dokazovat okolí, že to tak není. Schneider navíc upozornil na to, že „celý stranický aparát je vychovávaný tak, aby se naopak za tím svým šéfem vždycky sešikoval. Ta strana je tak vychovaná, že se prostě stará o svoje špičky.“ Navíc kdo by mohl prezidenta teď nahradit? Uvnitř strany se podle Schneidera nad tím jednoduše nepřemýšlí. Kandidát se testuje v primárkách, navíc tentokrát schválně „utajovaných“, aby se do nich nikdo nepřihlásil a vyřešit situaci jen pár měsíců před volbami nejde.
Trump na druhou stranu posiluje pozici uvnitř Republikánské strany a není pochyb o tom, že na nominačním sjezdu bude oficiálně potvrzen jako prezidentský kandidát. To, že byl shledán vinným v kauze podplácení pornoherečky, podle Schneidera veřejnost příliš nezajímá. Navíc ani není jisté, jestli v září skutečně padne rozsudek. Naopak jisté je, že se proti němu Trump odvolá. Nově přiznaná částečná prezidentská imunita navíc může jeho další trestně-právní kauzy odsunout na neurčito. A bude prý zajímavé sledovat, jak si s touto bezprecedentní situací americký soudní systém poradí. „V té první televizní debatě mezi Bidenem a Trumpem se mělo buďto ukázat, že Biden je moc starý nebo Trump moc šílený. On samozřejmě má ještě několik měsíců do voleb na to, aby lidem připomněl, jaké šílenství je žít v Trumpově světě. (…) V Americe stále jsou desítky milionu lidí, kteří jsou stále ochotní volit Bidena, aby nemuseli volit Trumpa,“ řekl Schneider.